Strateji & Planlama

Stratejik planlama departmanı bir reklam ajansının kalbidir, olmazsa olmazıdır. Markayı, tüketicinin hayatına entegre etmek tamamen doğru bir stratejiden geçer. Veno Medya, doğru hedeflemeler ve iyi bir ürün-tüketici analizinden sonra markalarınızı farklı kılar ve kazanmanızı sağlar.

Hedef Kitle

Rakip Analizi

Marka Konumlandırması

Kreatif Süreç

Hedef kitlenin belirlenmesi, hedef kitlenin isteklerine doğru içgörü ile oluşturulmuş çalışmalarla cevap verebilmek iyi bir stratejistin işidir. Hedef kitlesinden markanın kendi sektöründe konuştuğu dili algılamak ve ona göre hareket etmek işleri daha da kolaylaştıracaktır. "Marka müşterisiyle nasıl bir iletişim kuruyor ve aslında nasıl bir iletişim kurmak istiyor?" Bu iki kilit soru markanın pazarda var olmak istediği yeri belirliyor aslında. Doğru hedef kitle analizi ile bu soruların cevabı verilebilir ve marka gerçek tüketicisiyle buluşturulabilir.

Stratejik planlamanın birinci aşamasıdır. "Pazarda neler yapılıyor, marka nasıl konumlandırılmış?" gibi soruların cevapları aranır. Önce bunlar üzerine yoğun bir çalışma yapılır. Rakipler ile marka arasındaki benzer yönler ayrıştırılarak farklılaşmaya gidilir. Tüketici-pazar bilgilerini toplayarak; tanımlar, planlar, raporlar. Tüm bunlar yapılırken, marka özünden uzaklaşılmaz ve markaya fiziksel yarar sağlayacak veriler ortaya çıkarılır.

İyi bir marka, iyi ve kötü yönleriyle kendini tanımalıdır. Kendini olduğu pazar diliminde ayrıştırmak için önce kendine inanmalı, daha sonra sahip olduğu samimiyeti tüketicisine hissettirmelidir. Marka kimliğini olduğundan farklı göstermeden, bir bütün içinde ele almalıdır. Çünkü, marka konumlandırması yaratma sürecinde en önemli etken marka kimliğidir. Marka kimliğinin hedef kitle ile duygusal yoldan iletişime geçmesi markanın iyi bir noktada olduğunun göstergesidir.

Stratejik departmanın en büyük ve nihai rolü yaratıcı ekibe doğru brief'i taşımasıyla başlar. "Strateji ne söyleyeceğinizi, kreatif ise nasıl söyleyeceğinizi belirler." Yani, stratejik planlama ekibi doğru bilgileri kreatif ekibe aktarır ve kreatif ekip bu doğrultuda çalışmalar hazırlar. Yaratıcı bir strateji her zaman kreatif süreci hızlandırır ve marka iletişiminde reklam sürecinin doğru bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Pazar payı ve kârlılıktan ziyade "fark edilmeyi" sağlayan tek şey iyi bir stratejidir!

Destek

Nasıl
Yardımcı
Olabiliriz?